• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Gösterim Stili

İşlemci Hız Aşırtma Nedir?

Çağrı YAYA
Yönetim Kurulu Başkanı
*******

Admin

avatar
Bilgiler
Rütbe: Admin
Durum: Offline
Konuları: 673
Yorumları: 765
Rep Puanı: 5
Merhaba

İşlemci Hız aşırtma Ne demek? Öncelikle bu sorunun cevabını vermek isterim. Hız aşırtmak işlemcimizin fabrikasyon frekans değerinin üzerine çıkartmak anlamına gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse 3.5 Ghz işlemcimiz fabrikasyon olarak bu frekansta çalışmaktadır. Tabi biz müdahale eder ve işlemcinin çarpan kilidi açık ise eğer işlemcimizi 3.5 Ghz+ Üstü frekans değerlerine çıkabilirsiniz. Buna hız aşırtma denir. Bir diğer adı ise Overlock olarak kullanılmaktadır.

Hız aşırtma overclock genelde işlemcimiz bazı programlarımız ve ya oyunlarımız için yetersiz geldiğinde yapılmaktadır. Çok devasa boyutlarda performans artışı elde edilmese de ortalama aşşağı yukarı %10 - %20'lik bir performans artışı görünebilmektedir. 

Eski sistemlerde overclock maalesef ki verimli olmamaktadır. Hatta eski nesil işlemcilerin maalesef ki çarpan kilidi kapalı olarak gelmektedir. Bu sebepten dolayı eski nesil işlemcilere overclock yani hız aşırtma yapılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Hız aşırtma overclock frekans arttırıldığı zaman bununla beraber kullanılan enerji miktarı da artmaktadır. Doğal olarak frekans arttırma durumunda doğal olarak voltaj miktarı da artmaktadır. Bir sonra ki yazım da overclock nasıl yapalır buna dair resimli konu hazırlamaya çalışacağım fakat her sistem farklı olduğu için Overclock yani hız aşırtma işlemi her sistemde aynı özellikte olmayabilir.

İyi Forumlar
panel-440139121-image-390ccc46-e030-41cd...45860533bd


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar / Okunma Son Yorum
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Tema

Renk Reç:

Arkaplan Rengi:

Arkaplan Rengi:

Başlık Tasarımı:

Panel Ayarları

Ana Seçenekler: